English
 
 
 
 
 
 

 

 
Vertikalus
 
Dienos klausimas
peržiūrėti rezultatus
Pasiūlykite savo klausimą

Papildoma apklausa 

Horizontalus
Aktualijos
Ką svarbu žinoti apie žaislus?

Nors žaislai dažniausiai skirti pramogai ir pasilinksminimui, tačiau svarbu nepamiršti, kad kartais žaislai gali būti nesaugūs dėl jų gamybai panaudotų netinkamų medžiagų, netinkamos konstrukcijos, netinkamo naudojimo. Atminkite, kad vyresnio amžiaus vaikams perkami žaislai gali būti pavojingi jaunesniems jų broliams ir seserims.           

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba informuoja, kad žaislų saugą Lietuvoje reglamentuoja Žaislų saugos techninis reglamentas. Gamintojų, importuotojų ir platintojų atsakomybę pateikus į rinką nesaugų produktą nustato Produktų saugos įstatymas. Žaislų saugos reikalavimai bei bandymo metodai visoms žaislų grupėms yra nustatyti žaislų saugos darniuosiuose standartuose LST EN 71 „Žaislų sauga“. Vienas svarbiausių yra LST EN 71-1:2015 „Žaislų sauga. Mechaninės ir fizinės savybės”, kuriame apibrėžti mechaninėms ir fizikinėms žaislų savybėms keliami reikalavimai bei jų bandymų metodai, taip pat apibrėžti reikalavimai, keliami pakuotei, ženklinimui ir etikečių naudojimui.

Išsirinkti tinkamus žaislus pirkėjui turėtų padėti teisingas ženklinimas. Parduodami žaislai turi būti paženklinti CE ženklu, turi būti nurodytas gamintojo ir (ar) jo įgalioto atstovo bei importuotojo pavadinimas ir (ar) firmos vardas, prekės ženklas bei adresas turi būti pateikti ant žaislo ar jo pakuotės matoma, lengvai įskaitoma ir neištrinama forma.

Atkreipiame dėmesį, kad gaminio paženklinimas CE ženklu turi kelias prasmes ir reiškia, jog: gamintojas deklaruoja, kad jo pagamintas gaminys atitinka esminius Europos Sąjungos normų reikalavimus dėl sveikatos, naudojimo saugos ir aplinkos apsaugos; gaminio ženklinimas CE ženklu valstybinėms rinkos priežiūros institucijoms rodo, jog gaminys tos šalies rinkai yra teikiamas legaliai, gaminio ženklinimas CE ženklu užtikrina laisvą tokio gaminio judėjimą Europos Laisvos Prekybos Asociacijos bei Europos Sąjungos vieningoje rinkoje, gaminių ženklinimas CE ženklu suteikia galimybę muitinėms bei nacionalinėms rinkos priežiūros institucijoms pašalinti neturinčius atitikties patvirtinimo gaminius iš rinkos.

 Mažam ar susidedančiam iš smulkių dalių žaislui minėti duomenys pateikiami ant pakuotės, etiketėje ar lapelyje, vartotojui patariama juos saugoti. Prie surenkamų ar sudėtingos konstrukcijos žaislų turi būti pridedamos naudojimo instrukcijos, kurios privalo aiškiai atkreipti vartotojų dėmesį į pavojus, kurie atsiranda žaidžiant su žaislais, ir būdus tų pavojų išvengti. Jei žaislas nėra paženklintas valstybine kalba, vertėtų jo nepirkti. Taigi, perkant vertėtų perskaityti ženklinimo etiketę, žaislo surinkimo, naudojimo instrukciją bei saugos patarimus, įvertinti informaciją etiketėje apie rekomenduojamą vaiko amžių. Svarbu įvertinti, ar žaislas tiks vaikui pagal amžių, nepaženklintų žaislų geriau visai nepirkti. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad etiketėse esanti įspėjamoji informacija neatleidžia tėvų ar vaikų prižiūrėtojų nuo pareigos stebėti žaidžiantį vaiką.

Papildomai pateikiame svarbiausius patarimus, perkant žaislus:

  • Apžiūrėkite, ar žaislas paženklintas. Įsitikinkite, ar sudėtingas žaislas turi naudojimo instrukciją.
  • Įsitikinkite, ar žaislas, jo dalys, neturi aštrių briaunų, smaigalių, ar tarp judančių detalių nėra tokio dydžio tarpų, kur galėtų įstrigti pirštas.
  • Įvertinkite, ar triratukas, automobiliukas ar kitas žaislas, kuris turi išlaikyti vaiko svorį, yra pakankamai tvirtas ir stabilus, ar vaiko kūno galūnės negali įsiterpti į ratų angas.
  • Žaisliniai šaunamieji ginklai su 6 mm skersmens šratais ir kitokiais svaidiniais gali būti pavojingi. Iškyla didžiulė rizika susižeisti akis ir veidą net atšokusiu nuo taikinio šratu. Dažnai jie paženklinti nuoroda vaikams nuo 14 metų, todėl nepatariama jų pirkti mažiesiems.
  • Timpos pavojingos netgi tada, kai šaudymui pridėti minkšti svaidiniai. Vaikas visada gali panaudoti kitą svaidinį, pavyzdžiui, akmenuką.
  • Burniniai žaislai (švilpukai, dūdelių antgaliai) kelia užspringimo pavojų ir vyresniems nei 3 metų amžiaus vaikams.
  • Žaislo, skirto vaikams iki 3 metų, konstrukcijoje neturi būti lengvai nuplėšiamų smulkių detalių. Kūdikis gali jomis užspringti ir uždusti.
  • Žaislo korpusas turi būti pakankamai tvirtas, kad nesudužtų jį numetus ar ant jo užlipus. Duženų briaunos gali sužaloti vaiką.
  • Tempiamų žaislų virvelės gale neturi būti detalės galinčios padėti virvelei sudaryti kilpą, nes tai kelia pasismaugimo pavojų.
  • Medinukai turėtų būti glotniais paviršiais, be šerpetų.

Taip pat informuojame, kad ne maisto produktų rinkos priežiūrą (saugos, kokybės, ženklinimo, informacijos apie ne maisto produktus teikimo atitikimą teisės aktuose numatytiems reikalavimams) vykdo Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Jei Jūs manote, kad įsigytas žaislas yra nesaugus, reikėtų nedelsiant informuoti Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, nurodant kur, kada ir koks žaislas įsigytas, kokie pavojai pastebėti bei pageidautina pridėti žaislo, pakuotės ir ženklinimo nuotraukas.

Tuo atveju, jei įsigytas žaislas yra nekokybiškas, vartotojas, per 2 metų laikotarpį nuo žaislo įsigijimo gali kreiptis į prekės pardavėją raštiška pretenzija bei reikalauti iš pardavėjo nemokamai pašalinti daikto trūkumus, nemokamai pakeisti netinkamos kokybės daiktą tinkamos kokybės daiktu, atitinkamai sumažinti kainą bei vienašališkai nutraukti sutartį ir pareikalauti sugrąžinti sumokėtą kainą. Vartotojui gavus neigiamą atsakymą iš pardavėjo reikėtų kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą dėl ginčo nagrinėjimo Vartotojų teisių apsaugos įstatyme įtvirtinta alternatyvia ginčų nagrinėjimo tvarka. 


Atgal Spausdinimo versija Archyvas

Vartotojų teisių informacinė sistema (VTIS)

 

 

 

Naujas būdas lengvai ir be teismo spręsti ginčus dėl ES valstybėse narėse internetu įsigytų prekių ar paslaugų: http://ec.europa.eu/odr  

Pažiūrėkite filmuką ir sužinokite, kaip tai veikia!

    

 

     

         

 
     
Kalendorius
 
Sausis Vasaris Kovas
Balandis Gegužė Birželis
Liepa Rugpjūtis Rugsėjis
Spalis Lapkritis Gruodis
Ankstesni metai    2017      
  

 


 

© Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba                                                                                                                                    
Biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 25, 01402 Vilnius, juridinio asmens kodas 188770044, tel. (8 5) 262 6751, faks. (8 5) 279 1466, el. p. tarnyba@vvtat.lt                                                                                                                                                                                                                               

Duomenys apie Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą kaupiami ir saugomi juridinių asmenų registre.

Sprendimas: Idamas  
naudojama: Smartweb.