*skip_to_content*
en

Ką svarbu žinoti perkant dezinfekcines priemones?

Ką svarbu žinoti perkant dezinfekcines priemones?

Pastaruoju metu Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba sulaukia pasiteiravimų bei pranešimų dėl įvairių dezinfekcinių priemonių, kurios iš tiesų neturi biocidinių savybių arba yra falsifikuotos. Teikiame svarbiausius patarimus, kaip išsirinkti tinkamą ir saugų produktą.

 

Dezinfekcinėmis savybėmis pasižymi tik biocidiniai produktai

 

Biocidiniais produktais laikomi tokie produktai, kurių ženklinimo etiketėje, produkto aprašyme ar reklaminiame skelbime naudojami šie ir panašūs teiginiai:

  • užmuša ar naikina (pavyzdžiui, mikrobus, bakterijas);
  • unikali antibakterinė sudėtis;
  • antibakterinis (ir kiti tos pačios prasmės žodžiai bei junginiai);
  • antivirusinis (ir kiti tos pačios prasmės žodžiai bei junginiai);
  • priešgrybelinis (ir kiti tos pačios prasmės žodžiai bei junginiai);
  • rankų / paviršių dezinfekcija.

Visi biocidiniai produktai turi turėti išduotus autorizacijos liudijimus, kurių numeris privalo būti nurodomas etiketėje. Informaciją apie šį produktą galima patikrinti interneto svetainėje www.biocidai.nvsc.lt.

 

Būtini saugos įspėjimai

 

Biocidinių produktų etiketėje taip pat turi būti nurodyti saugos įspėjimai – „Biocidinius produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami visuomet perskaitykite etiketę ir informaciją apie produktą“. Biocidinio produkto reklamoje niekuomet negali būti nurodyta: „mažos rizikos produktas“, „netoksiškas“, „nekenksmingas“, „natūralus“, „nesukeliantis žalos aplinkai“, „nekenkia gyvūnams“, ar kitų panašių teiginių. „Vaikai“ ir panašūs žodžiai biocidinio produkto pavadinime neleistini!

 

Leidimai gaminti rankų dezinfekantus

 

Atsižvelgiant į sudėtingą situaciją dėl plintančios COVID-19 (koronaviruso) infekcijos ir dėl to susidarius dezinfekantų trūkumui, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos papildomai suteikė 180 dienų galiojantį leidimą atitinkamoms įmonėms gaminti, o fiziniams ir juridiniams asmenims – platinti bei naudoti rankų dezinfekantus, pagamintus pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamą formulę Nr. 1.

 

Draudžiami teiginiai

 

Šių gaminių etiketėse ar reklamoje negali būti šių ar panašių teiginių:

  • nužudo (sunaikina) COVID-19;
  • efektyvus prieš COVID-19;
  • bet kurių kitų teiginių, galinčių sudaryti klaidingą įspūdį, kad šio dezinfekanto efektyvumo tyrimai atlikti naudojant COVID-19.

 

Atkreipiame dėmesį, kad eterinių aliejų pagrindu pagaminti gaminiai nėra biocidiniai produktai ir negali būti vadinami dezinfekcinėmis priemonėmis.

 

Pastebėjus, kad parduodamos reikalavimų neatitinkančios dezinfekcinės priemonės, prašome apie tai pranešti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai el. p. tarnyba@vvtat.lt, kartu pateikiant ženklinimo, pakuotės, aprašymo ar interneto svetainės nuotraukas.

 

Atmintinė vartotojams

 

Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyrius

Įstatymų naujovės