en

Keičiasi pinigų už neįvykusias keliones grąžinimo terminas

Keičiasi pinigų už neįvykusias keliones grąžinimo terminas

2020 m. gegužės 30 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos civilinio kodekso pataisos (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.751 straipsnio pakeitimo įstatymas Nr. XIII-2956), kuriomis ekstremalios situacijos atveju atšaukus kelionę, kelionių organizatoriams įteisintas ilgesnis pinigų grąžinimo terminas.

 

Vadovaujantis Civilinio kodekso pataisomis, pinigai už neįvykusias keliones turistams turi būti grąžinti ne vėliau kaip per 90 dienų nuo Turizmo įstatyme nurodytų apribojimų pabaigos, jeigu turistas ir kelionių organizatorius nesusitaria dėl kitokių kompensavimo galimybių.

 

Šios įstatymo nuostatos taikomos ne visais atvejais. 90 dienų pinigų grąžinimo terminas numatomas karo, nepaprastosios padėties, mobilizacijos, karantino, ekstremaliosios situacijos atveju arba kai Lietuvos Respublikos piliečiams uždraudžiama išvykti iš Lietuvos ar kitų valstybių piliečiams atvykti į Lietuvą ir dėl to kelionių organizatoriams neįmanoma įvykdyti organizuotos turistinės kelionės sutarties sąlygų. Minimos nuostatos taikomos ir iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos sudarytoms organizuotų turistinių kelionių sutartims, pagal kurias kelionės neįvyko dėl aukščiau nurodytų apribojimų.

 

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba primena, kad atšaukus organizuotą turistinę kelionę, vartotojas pirmiausia turėtų kreiptis į kelionių organizatorių ir ieškoti galimybių atidėti organizuotą turistinę kelionę vėlesniam laikui, pakeisti kelionės kryptį arba priimti kitokį kompensacijos pasiūlymą (pavyzdžiui, rinktis kelionės kuponą), t. y. ieškoti abiems šalims tinkamo sprendimo.

 

Neradus kitos alternatyvos, vartotojas turi teisę kreiptis į kelionių organizatorių raštu, prašydamas nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį ir grąžinti už kelionę sumokėtus pinigus, netaikant sutarties nutraukimo mokesčio.

 

Vartotojui ir kelionių organizatoriui nepavykus išspręsti ginčo taikiai, vartotojas turi teisę kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą dėl ginčo sprendimo ne teisme tvarka.

 

Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyrius