en

Trims bendrovėms už Reklamos įstatymo pažeidimus skirti įspėjimai

Trims bendrovėms už Reklamos įstatymo pažeidimus skirti įspėjimai

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) UAB „Žvejų vaistinė“, UAB „Straikas“ bei ŽŪB „Nematekas“ skyrė įspėjimus už reikalavimų maisto reklamai nesilaikymą.

 

Išnagrinėjusi bylas pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pateiktus Lietuvos Respublikos reklamos įstatymo pažeidimo protokolus, VVTAT trims bendrovėms – UAB „Žvejų vaistinė“, UAB „Straikas bei ŽŪB „Nematekas“, skyrė įspėjimus už Reklamos įstatymo pažeidimus, kai skleidžiamoje reklamoje buvo naudojami draudžiami sveikatingumo teiginiai, ir reklamuojamiems produktams buvo priskiriamos vaistiniams preparatams būdingos savybės.

 

UAB „Žvejų vaistinė“, reklamuodama  maisto papildus bei žolelių arbatą vaikams nuo 9 mėn. naudojo reikalavimų neatitinkančius sveikatingumo teiginius: <...> „pasižymi priešmikrobinėmis, priešgrybelinėmis, priešparazitinėms savybėms, padeda mažinti uždegiminius procesus ir osteoartrito simptomus“,  „<...> gerina inkstų ir šlapimo takų funkciją, mažina uždegiminius procesus juose, skatina druskų tirpimą, todėl gali būti naudojamas akmenligės profilaktikai“, „<...> gali padėti palaikyti virškinamojo trakto ir imuninės sistemos veiklą, padėti išvalyti organizmą“, „<...> tampa lengviau išlaikyti normalų kūno svorį bei atsikratyti antsvorio“ ir pan.

 

ŽŪB „Nematekas“ reklamuodama maisto produktą „Virtos JOKIŲ PRIDĖTINIŲ E dešrelės su vitaminu D“ naudojo draudžiamus sveikatingumo teiginius, kuriais užsiminta apie žmogaus ligų gydymo ar profilaktines savybes. Reklamoje buvo naudojamas teiginys „Jokių pridėtinių E, gaminių liniją papildėme dešrelėmis, praturtintomis vitaminu D3, nes pasak gydytojų, 9 iš 10 Lietuvos gyventojų jo trūksta. Vitaminas D3 padeda palaikyti normalų imuninės sistemos funkcionavimą, o jo trūkumas turi įtakos nervingumo, depresijos bei nuovargio požymių atsiradimui“.

 

UAB „Straikas“ skleidė įvairių vaikams skirtų maisto produktų (vaisų tyrelių, košių, gėrimų ir kt.) reklamą bei bendro pobūdžio informaciją, kurioje buvo vartojami teiginiai (maistingumo ir sveikatiningumo), neatitinkantys teisės aktų reikalavimų ir galintys suklaidinti vartotojus dėl siūlomų įsigyti produktų savybių, įskaitant reklamoje naudojamus teiginius apie ligų gydymo ir/ar profilaktines savybes. Reklamoje buvo naudojami tokie teiginiai, kaip „gerinanti virškinimą", „visiškai natūralus“, „Cukinijos visiškai nesukelia alergijų“, „turtinga vitaminų (ypač vit.A) ir mineralinių medžiagų“ ir pan.  Taip pat teiginiai, kuriais buvo daromos nuorodos į tam tikrų sričių gydytojų bei sveikatos specialistų rekomendacijas.

 

Įvertinus tyrimo metu nustatytas aplinkybes, už Reklamos įstatymo nuostatų pažeidimus UAB „Žvejų vaistinė“, UAB „Straikas“ bei ŽŪB „Nematekas skirti įspėjimai. Skiriant įspėjimus atsižvelgta į pažeidimų pobūdį, mastą, trukmę, taip pat į bendrovių bendradarbiavimą tyrimo metu.

 

Tarnyba primena, kad maisto produktų reklamoje draudžiama užsiminti apie žmogaus ligų gydymo ar profilaktines savybes. Maisto produktai (taip pat ir maisto papildai) nėra vaistiniai preparatai, todėl negali būti reklamuojami nurodant vaistinio preparato savybes. Sveikatingumo teiginiai gali būti naudojami tik tie, kurie yra įtraukti į leidžiamų vartoti teiginių sąrašus.

 

Tarnybos komisijos nutarimai per vieną mėnesį nuo nutarimo įteikimo dienos gali būti skundžiami teismui Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyrius